شـــــیرین و فـــــرهاد
شبی شیرین بزد فریاد، که ای شیرین ترین فرهاد
text

مرتبه
تاریخ : جمعه 18 فروردین‌ماه سال 1391
هم اکنون ۶۳۰۰ نوکیا، ۹۰۵اC سونی اریکسون، ۸۸۰۰ M سامسونگ و SHINE ال‌جی در بین پرفروش‌های بازار قرار گرفته اند. فروشندگان بازار همچنین از فروش گوشی‌های۵۸۰۰ ،N82 وN78 نوکیا K770، G900، K850، W980 و W595 سونی اریکسون و F480 سامسونگ هم راضی هستند.

بازار تلفن همراه چندماهی است که با رکود شدیدی روبه‌رو شده و به گفته فروشندگان این بازار این روکود تنها منحصر به یک مارک خاص نیست، بلکه در تمامی برندهای فعال در بازار بر اساس گزارش‌ها و گفت‌وگوهای منتشر شده از سوی کسبه بازار کاهش فروش مشاهده شده است.

البته این نکته نیز باید ذکر شود که این رکود بازار تلفن همراه منحصر به بازار ایران نیست، بلکه بر اساس ارائه گزارش‌های مالی و جهانی تولید‌کنندگان که هفته گذشته نیز پیرامون آن گزارشی منتشر شده، این رکود منحصر به کل جهان است. در عین حال بسیاری از تولیدکنندگان برای جلوگیری از ضررهای جاری قیمت محصولات خود را کاهش داده و از سوی دیگر سعی می‌کنند با ارائه مدل‌های جدیدتری به بازار سهم بازار خود را اگر در این شرایط افزایش نیافته باشد، حداقل حفظ کنند.

از سوی منابع غیررسمی گفته می‌شود که در بازار ایران ماهانه یک میلیون گوشی فروخته می‌شود؛ البته این آمار تنها مربوط به افرادی است که گوشی‌های خود را تعویض می‌کنند و نه کاربرانی که تازه به این بازار اضافه می‌شوند.

باز هم براساس گفته‌های فروشندگان بازار رفتارشناسی کاربران ایرانی حکایت از تمایل آن‌ها به گوشی‌های موسیقیایی دارد؛ یعنی گوشی‌هایی که توانایی آن‌ها در پاسخ به نیازهای موسیقی کاربران بالا باشد؛ البته این‌گونه رفتارها پیش‌تر نیز از کاربران ایرانی انتظار می‌رفت؛ چراکه اپراتورهای ایرانی در حال حاضر به جز خدمات مکالمه‌ای و نوشتاری امکانات پیشرفته دیگری برای کاربران فراهم نکرده و ارائه سرویس‌هایی همچون اینترنت و پیام‌های تصویری نیز به دلیل قیمت بسیار بالای آن‌ها نتوانسته در بین کاربران اقبالی کسب کند.

همان‌طور که پیش از این نیز عنوان شده است از این بازار یک میلیون گوشی در ماه شاید تنها ۵ تا ۱۰‌درصد آن در اختیار واردکنندگان قانونی باشد؛ چرا که افزایش تعرفه واردات در سه سال گذشته از ۴‌درصد به ۶۰‌درصد و کاهش آن در سال گذشته به ۲۵‌درصد باعث شده تا شرکت‌هایی که تا پیش از این با پرداخت عوارض گمرکی در بازار فعالیت کرده و به ارائه خدمات پس از فروش استاندارد با توجه به سیاست‌های اصلی شرکت مادر اقدام می‌کردند نتوانند در برابر هجوم گوشی‌های قاچاقی در بازار مقاومت کسنند؛ اما آنچه این روزها از تحلیل قیمت‌های ارائه شده در بازار برمی‌آید آن است که واردکنندگان غیرقانونی نیز این روزها به دلیل کاهش تقاضا در بازار سودشان کاهش یافته و به ناچار قیمت‌های خود را برای فروش محصولات بدون خدمات خود کاهش داده‌اند.

پرفروش‌ها

بر اساس گفته فروشندگان بازار هم اکنون ۶۳۰۰ نوکیا، ۹۰۵اC سونی اریکسون، ۸۸۰۰ M سامسونگ و SHINE ال‌جی در بین پرفروش‌های بازار قرار گرفته اند. فروشندگان بازار همچنین از فروش گوشی‌های۵۸۰۰ ،N82 وN78 نوکیا K770، G900، K850، W980 و W595 سونی اریکسون و F480 سامسونگ هم راضی هستند.
البته در این بین قیمت بسیاری از گوشی‌ها در یک ماه گذشته کاهش فاحشی داشته است که سعی شده در این گزارش و با ارائه جدول مقایسه‌ای در برخی از مدل‌ها این کاهش قیمت بررسی شود.

اما در بین گوشی‌های بازار N97 و ۵۸۰۰ نوکیا در یک ماهه گذشته در کنار N96 بیشترین کاهش قیمت را نسبت به نخستین روزهای ورودشان به بازار ایران شاهد بوده‌اند. N97 جدیدترین گوشی از سری N نوکیا که از ورودش به بازار ایران دو ماه نیز نمی‌گذرد، در این مدت با کاهش ۱۰۰‌هزار تومانی روبه‌رو بوده است. این گوشی لمسی از یک صفحه کلید کامل برخوردار بوده و مزیتش نسبت به سایر گوشی‌های بازار، برخورداری از ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی است که قابلیت ارتقا به ۴۸ گیگابایت را نیز دارد. این گوشی به دوربین ۵مگاپیکسلی به همراه فلاش مجهز بود و گفته می‌شود که قابلیت‌های روان‌تری نسبت به سایر مدل‌های خانواده‌اش در کار با اینترنت دارد.

۵۸۰۰اExpress هم از دیگر مدل‌های این برند است که گفته می‌شود توانسته از مدت ورودش به بازارهای جهانی به رکورد قابل‌توجهی در فروش دست یابد؛ رکورد یک میلیون نسخه در هر ماه. این مدل که در بازار ایران با قیمت ۳۷۰‌هزار تومانی پا گذاشته بود، هم‌اکنون بعد از گذشت تقریبا ۵ ماه به قیمت ۲۹۵‌هزار تومان به فروش می‌رسد.

در این بین قرار است نوکیا یک مدل جدید از سری گوشی‌های موسیقیایی خود را به زودی وارد بازار ایران کند. ۵۵۳۰ مدل کشویی است که قرار است در یک ماه آینده روانه بازار شود. سامسونگ قرار است به تازگی یکی از جدیدترین مدل‌هایش با نام JET را به کاربران ایرانی پیشنهاد دهد. هنوز از قیمت احتمالی این دو گوشی اطلاعاتی منتشر نشده است، اما همان طور که گفته شد در این کسادی بازار به نظر می‌رسد که تولید‌کنندگان جهانی بیشتر کاربرانی را نشانه گرفته‌اند که در سال حداقل تمایل دارند یک بار گوشی خود را تعویض کنند.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا تازه‌واردهای بازار نیز در ورود یک ماهه خود با کاهش قیمت روبه‌رو می‌شوند یا استقبال از آن‌ها به حدی خواهد بود که فروشندگان چند ماهی را بدون کاهش قیمت به عرضه آن‌ها ادامه خواهند داد.

قیمت گوشی تلفن همراه

قیمت گوشی تلفن همراه
طبقه بندی:
ارسال توسط داداش مهدی
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

قالب وبلاگ